Tel: +90 212 675 05 39 E-Mail: info@askimya.com
  • Dil Seçin:
  • TR
  • -
  • EN
Görünümü  : Kahverengi toz halinde
Kimyasal Adı  : CACAO
Ambalaj Şekli  : 25 Kg. çuvallarda

Tanımı ve Kullanım Alanı    

Kakao ağacı (Theobroma cacao = Tanrıların Gıdası), gri-kahverengi kabuk renginde olup, 4-8 metre boyundadır. Kakao ağacı, yetişebilmesi için sıcak ve nemli iklime ihtiyaç duyar. 18-35ºC sıcaklık aralığı kakao ağacının yetişmesi için uygundur, ancak en uygun sıcaklık 40ºC ve optimum nem oranı da yaklaşık %100'dür.Ağacın kaynağı konusunda farklı görüşler olmasına rağmen izi Venezuela, Honduras ve Meksika’nın tropik bölgelerine sürülebilir. Bazılarına göre özgün olarak Amazon yağmur ormanlarında, diğerlerine göre ise Meksika’da yetişmiştir. Her geçen gün daha güçlenen bilimsel kanıtlara göre, kakao ve çikolatanın gerçek beşiği Honduras’daki Ulua vadisidir.

Bugün ise kakao, ekvator etrafındaki dar bir kemer içinde olmakla birlikte küresel olarak ekilmekte; bunlar Afrika, Asya ve Latin Amerika’da bulunan yağmur ormanlarında özenle ekimi yapılan alanlardır. Theobromin adlı bir alkaloit eldesinde ve kakao yağı eldesinde kullanıldığı gibi, kakaonun tohumları da çikolata yapımında kullanılmaktadır.  Kakaonun ilk ekimini yapanlar, önce Mayalar sonra da Aztekler oldu ve ona "cacau" adını verdiler. "Xocoatl" denen ve koyu, acı ve baharatlı içeceğin içinde bulunan en önemli madde kakao idi. Tad ve karışım olarak günümüzde bildiğimiz çikolatadan çok farklıydı ve cenaze törenleri ile kutlamalar gibi özel günler için hazırlanırdı.

Kullanım Alanları

Kakao yağı esas olarak çikolatanın hammaddesidir. Şekerlemelerde de kullanılır. Çikolata üretiminde kakao tozuyla bir arada kullanılır. Şekerleme ve beyaz çikolatalarda kakao tozu değil kakao yağı kullanılır.

Bronzlaşmak için kullanılır. Sade veya havuç yağı, menekşe yağı ya da susam yağı ile karıştırılarak yazın iyi bronzlaşmayı sağlar. Bu sayede deniz tuzu, rüzgar ve güneşin olumsuz etkilerinden korunarak, sağlıklı bir bronzluk elde edilir. Uçucu yağlar sabit yağlarla karıştırılmadan cilde direkt olarak kullanılmamalıdır. Mutlaka seyreltilmelidir. Uçucu yağlar suda çözülmezler bu sebeple banyo küvetlerinde kullanımda tabi dağıtıcılar (bal veya tuz) karıştırılarak küvete konmalıdır. Uçucu yağlarla uygulamalarda yağlar metal malzemelerle temas etmemelidir.

Kakao yağı cildi nemlendirme ve besleme özelliğine sahiptir. Çatlamaları ve ciltte pullanmaları gidermeye yardımcı olarak kullanılır. Doğum öncesi ve sonrası çatlakları önleyici etkiye sahiptir. Losyon, sabun ve krem içeriklerinde yer alır.

Kakao yağının özellikleri yüzünden ilaç endüstrinde kullanımı mevcuttur. Vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar, idrar söktürücüdür ve böbrek iltihabını giderir. İştah açıcıdır ve vücuda kuvvet verir.

 

<< geri
Yukarı